Zasady pielęgnacji dywanów

Odpowiednia pielęgnacja ma ogromne znaczenie nie tylko w kwestii estetycznego wyglądu dywanu, ale także jego właściwości użytkowych. Zadbany dywan, niezależnie od tego czy mowa o wyrobach wełnianych czy też syntetycznych, jest w stanie służyć nam przez wiele długich lat i przez cały ten okres prezentować się w sposób nienaganny. Poniżej znajdziesz najważniejsze zasady, którymi należy się kierować podczas poddawania dywanu, chodnika bądź wykładziny różnego rodzaju zabiegom pielęgnacyjnym.

Odkurzanie

Podstawowym elementem pielęgnacji dywanu jest jego regularne odkurzanie, mające na celu oczyszczanie go z tak zwanych zabrudzeń nieprzylegających, takich jak piasek, włosy, kurz czy wszelkiego rodzaju okruchy, które znalazły się na nim w wyniku codziennego użytkowania. W tym wypadku niezwykle ważna jest wspomniana już regularność, gdyż w sytuacji długotrwałego braku odkurzania, brud znajdujący się na powierzchni produktu zostaje wdeptywany w jego strukturę i staję się trudniejszy do usunięcia.

W przypadku niektórych rodzajów pokryć podłogowych, takich jak na przykład dywany wełniane, wiskozowe bądź akrylowe posiadających cięte runo, możemy spotkać się ze zjawiskiem wypadania luźnych włosków. Właśnie w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z produktami utkanymi z takich rodzajów przędzy, zaleca się częste odkurzanie, które znacznie skraca czas pylenia włókien.

Nie oznacza to jednak, że jedynie w przypadku wyżej wymienionych materiałów odkurzanie jest czynnością kluczową. Również wykładziny dywanowe wykonane z poliamidu czy polipropylenu wymagają regularnego oczyszczania z gromadzących się na nich codziennie naleciałości. Odkurzanie jest więc pierwszym i podstawowym krokiem na drodze do utrzymania naszego dywanu w perfekcyjnym stanie przez cały okres jego użytkowania.

Czyszczenie i odświeżanie

Jeżeli chcesz aby Twój dywan nawet po kilku latach użytkowania w dalszym ciągu wyglądał tak świeżo jak po opuszczeniu fabryki produkcyjnej, musisz pamiętać, że co pewien czas należy go poddawać bardziej gruntownemu czyszczeniu. Większość rodzajów dywanów, a także wykładzin i chodników (z wyjątkiem modeli posiadających w składzie wiskozę), może być czyszczona przy pomocy tak zwanego szamponowania, czyli odświeżania pianą. Oczywiście przed rozpoczęciem czyszczenia, należy dokładnie zapoznać się z informacjami od producenta, znajdującymi się na metce produktu. Jak zabrać się do takiego czyszczenia? Przede wszystkim na samym początku należy dokładnie odkurzyć powierzchnię wykładziny lub chodnika. Następnie podczas procesu szamponowania należy unikać zbytniego przemoczenia materiału, a po wykonanej czynności wysuszyć rozłożony produkt w pozycji pionowej.

Usuwanie plam

Często dużym problemem wpływającym na wygląd wykładziny lub dywanu są znajdujące się na nich plamy. Podstawową rzeczą, o której należy pamiętać i od której w dużej mierze zależy skuteczność podjętych działań czyszczących jest to, aby powstałą plamę wywabić jak najszybciej od momentu jej powstania. Im dłużej zwlekamy tym bardziej plama wsiąka w runo i staje się trudniejsza do usunięcia.

Na rynku znaleźć można wiele odplamiaczy oraz różnego rodzaju preparatów, dedykowanych chodnikom oraz wykładzinom. Przed podjęciem jakichkolwiek kroków warto zapoznać się z informacjami na metce, gdyż może się okazać że wybrana przez nas metoda lub preparat nie pomogą, lecz wręcz zaszkodzą naszemu pokryciu podłogowemu. Sposób czyszczenia, który powinniśmy wybrać uzależniony jest od materiału, z którym mamy do czynienia oraz rodzaju wywabianej plamy.

W przypadku zabrudzeń tłustych powstałą plamę należy posypać na przykład talkiem, a następnie odczekać dobę i po tym czasie dokładnie odkurzyć. Inną kolejność stosuje się, gdy mamy do czynienia z plamami błotnymi, gdyż w ich przypadku zaleca się najpierw wysuszyć i oczyścić zabrudzone miejsce odkurzaczem, a następnie przetrzeć je wilgotną ściereczką z odrobiną octu. Zdarza się także, że przez czyjąś nieuwagę do runa przyczepiona zostaje guma do żucia. To czego na pewno nie można robić w takiej sytuacji, szczególnie gdy mamy do czynienia z produktami jakimi są włochate dywany Shaggy, to gwałtowne usuwanie gumy, mogące prowadzić do wyrwania włosków. Najlepszym i bardzo prostym sposobem jest zastosowanie kawałka lodu, który powoduje skruszenie przyczepionej gumy do żucia.

Impregnacja

Każde profesjonalne czyszczenie powinno zakończyć się odpowiednią impregnacją powierzchni wykładziny lub chodnika, w celu zabezpieczenia jego warstwy wierzchniej przed nadmiernym przenikaniem brudu. Producenci, z którymi współpracujemy z reguły nakładają na swoje wyroby cienką warstwę impregnatu, natomiast podczas dokładnego czyszczenia oraz długotrwałego użytkowania zastosowany filtr zostaje po prostu usunięty.

Rzeczą o której często zapominamy, a która wpływa na wygląd wykładziny, jest przetrzymywanie na niej przez długi czas ciężkich mebli. Zaleca się, aby co jakiś czas zmieniać umiejscowienie mebli lub ułożenie dywanu, dzięki czemu dajemy „odpocząć” nadmiernie odciążonym fragmentom naszego pokrycia podłogowego. Masz dodatkowe pytania? Zadaj je nam poprzez kontakt telefoniczny lub mailowy.